2
Senegal
Wague 72' Mane 12'

Remiza cu patru goluri intre Japonia si Senegal

Japonia si Senegal au oferit un meci deschis la Ekaterinburg, in Grupa H, a Cupei Mondiala. O partida cu patru goluri incheiata la egalitate, scor 2-2, dupa ce Senegal a condus de doua ori.

Doua erori ale portarilor, cate una de fiecare parte, au dus la marcarea de goluri.

Mai intai Kawashima a respins in fata o minge si Mane, pe faza, a trimis in poarta pentru 1-0, in minutul 12.

Inui a restabilit egalitatea cu un sut spectaculos din interiorul careului, la coltul lung, din pasa lui Nagatomo.

Senegal a revenit la conducere in partea secunda prin Wague, fundasul urcat la finalizare si care a reluat in poarta pasa lui Sabaly in sase metri.

Veteranul Honda avea sa inchida tabela cu 11 minute inaintea finalului profitand de o iesire gresita pe centrare a portarului senegalez.

Japonia si Senegal au fiecare cate patru puncte, iar calificarea se joaca pana in ultima etapa.

19:51

86'

Niang iese accidentat si in locul lui intra Diouf.

84'

Reluare cu capul a lui Ndoye, minge trece pe langa poarta.

79'

Gol Honda!

Veteranul Honda egaleaza scorul cu un sut din sase metri, profitand de iesirea gresita pe centrare a portarului senegalez.

72'

Gol Wague!

Sabaly tine de minge in careu si trimite in fata portii pentru aparitia lui Wague din plan secund. Sut in forta pentru 2-1, Senegal.

64'

Mare sansa de gol ratata de Japonia prin Inui. Patrundere in careu si sut in transversala.

46'

Incepe repriza secunda.

18:46

Pauza la Ekaterinburg.

35'

Gol Inui!

Nagatomo preia in careu si paseaza decisiv pentru Inui, iar acesta inscrie cu sut la coltul lung.

21'

Koulibaly respinge o minge centrata de japonezi din faza fixa. Dupa gol niponii au iesit la joc si controleaza centrul terenului.

16'

Japonia preseaza poarta adversa si Hasebe suteaza in coechipierul sau Inui. Mingea ar fi prins poarta.

12'

Gol Mane!

Portarul japonez Kawashima respinge in fata pana in piciorul lui Mane si acesta aduce Senegalul in avantaj.

11'

Shoji respinge mingea care il cauta pe Sane in careul japonez.

1'

Start de meci. Japonia are prima posesie.

17:55
00:20

Cu o victorie Japonia ar deveni prima echipa din Asia care ar castiga primele doua meciuri la Cupa Mondiala.

00:20

Senegal este neinvinsa in cele trei meciuri cu Japonia de pana acum, toate amicale. Senegal a castigat ultimele doua meciuri cu Japonia, 2-0 in 2001 si 1-0 in 2003.