CM 2018

Belgia castiga Grupa G in fata Angliei

Sursă foto: twitter.com/belredevils

Sintagma “si-au dorit mai mult victoria” se aplica de aceasta data intocmai pentru a radiografia cele petrecute la Kaliningrad, joi seara, in meciul dintre Belgia si Anglia.

Ambele echipe erau deja calificate in faza optimilor dupa primele doua meciuri din grupa, iar partida in sine a fost una prea putin spectaculoasa judecand dupa ambitiile celor doua echipe.

Belgia si-a dorit insa mai mult victoria si a salvat partida prin reusita lui Januzaj din minutul 51. Un sut din interiorul careului care l-a invins pe Pickford.

Anglia a oferit replica in minutul 66 prin Rashford, insa acesta a ratat incredibil singur cu portarul belgian Courtois.

Acelasi Rashford a trimis peste poarta dintr-o lovitura libera in minutul 81, dupa care Fellaini a pus un picior salvator la sutul lui Wellbeck din interiorul careului.

La poarta cealalta Pickford a respins in minutul 89 sutul lui Mertens din pozitie favorabila de gol.

In cealalta partida a grupei, Tunisia a intors rezultatul si a castigat in fata celor din Panama, cu 2-1, prin reusitele lui Ben Youssef si Khazri.

Panama deschisese scorul prin autogolul lui Meriah.