CM 2018

Anglia revine intr-o semifinala la Cupa Mondiala dupa 28 ani

Sursă foto: twitter.com/FIFAWorldCup

Anglia a invins Suedia, cu 2-0 (1-0), in penultimul sfert de finala programat la Cupa Mondiala din Rusia.

Un meci dominat tactic de englezi care au punctat de doua ori cu capul din faze specifice fotbalului din Premier League.

Prima ocazie a partidei a fost ratata de Kane, golgeterul Cupei Mondiale, in minutul 19 cu un sut pe langa poarta.

Asa am trait Suedia - Anglia 0-2

Apoi, in minutul 31, la o faza fixa de la coltul terenului, Maguire s-a inaltat in centrul careul si a reluat decisiv cu capul in poarta pentru 1-0.

In finalul reprizei, minutul 45, Sterling a irosit sansa golului doi la o faza in care s-a dovedit egoist. In locul unei pase pentru Kane sau Alli, demarcati in careu, acesta a preferat sutul spre poarta.

La doua minute dupa pauza portarul englez Pickford a intervenit decisiv respingand cu o mana lovitura de cap a lui Berg.

Anglia si-a securizat victoria in minutul 59 prin Delle Alli, jucator care a reluat decisiv cu capul dupa o faza prelungita de atac.

Sansa mare de gol ratata de Suedia trei minute prin Claesson, inca o data Pickford dovedindu-se decisiv in interventie.

Acelasi Pickford a respins peste bara reluarea lui Larsson din minutul 77.

Anglia a disputat ultima semifinala la Cupa Mondiala in 1990, in timp ce Suedia a ratat revenirea in careul de asi dupa 24 de ani.