Victorii pentru Atalanta si Zenit in primele meciuri de miercuri in Champions League

Echipele Atalanta Bergamo si Zenit Sankt Petersburg au castigat meciurile disputate, mirecuri seara, in etapa secunda din faza grupelor Champions League.

Atalanta a invins pe Young Boys Berna, cu 1-0, prin reusita lui Matteo Pessina din minutul 68.

Este prima reusita a lui Pessina in Champions League si totodata primul gol marcat de un italian pentru Atalanta in cea mai importanta competitie europeana.

Atalanta a inscris pana acum 31 de goluri in UCL!

In cealalta partida inceputa la ora 19:45, Zenit Sankt Petersburg a trecut la pas de Malmo, cu 4-0.

Claudinho a pus latul pentru 1-0, in minutul 9, dupa care in debutul partii secunde Kuzyaev a majorat avantajul formatiei ruse cu o lovitura de cap din interiorul careului.

Sutormin a marcat pentru 3-0 cu zece minute inaintea finalului, iar Wendel a inchis tabela in minutul 90+4.

Interesant este ca la ultimele doua goluri pasator decisiv a fost Yaroslav Rakitskiy.

Acesta avea doua assist-uri in toate cele 65 de meciuri jucate pentru Zenit in cariera!

Rezultatele obtinute de Zenit pe teren propriu in toate competitiile sezonul acesta:

3-2 v FC Krasnodar
1-0 v CSKA Moscova
3-1 v Terek Grozny
2-1 v Krylya Sovetov
4-0 v Malmö FF.