Unai Emery: “Liverpool merita sa joace in finala”

Antrenorul echipei Villarreal recunoaste cu sportivitate superioritatea echipei Liverpool in semifinala de Champions League.

“Ei merita sa joace in finala. Le-am aratat tuturor in prima repriza ca suntem o echipa buna si ca putem avea ocazii, dar diferenta in cele doua meciuri a fost in favoarea lor. Aveam nevoie de ceva mai mult.

“Trebuia sa ne aparam cu ardoare si sa nu-i lasam sa se pozitioneze. Prima repriza a fost incurajatoare. Primul lor gol ne-a afectat psihic, nu mai eram la fel. Trebuia sa avem mai mult mingea si am ramas fara energie”, a declarat Unai Emery.

Villarreal a condus cu 2-0 la pauza in returul de pe teren propriu, anuland avantajul obtinut de Liverpool in mansa tur.

Partea secunda a fost dominata de “cormorani”, echipa pregatita de Jurgen Klopp impunandu-se, cu 3-2.

Finala Champions League va avea loc pe Stade de France din Paris, pe 28 mai.

A doua finalista se decide, miercuri seara, intre Real Madrid si Manchester City (3-4).

Pentru Liverpool va fi a 10-a prezenta in finala Champions League. Pana acum echipa engleza a castigat de sase ori trofeul, ultima oara in 2019.