Un nou record pentru Messi

Atacantul argentinian Lionel Messi nu si-a spus nici pe departe ultimul cuvant in fotbalul mare.

Messi a marcat un gol superb, miercuri seara, pe Da Luz din Lisabona in duelul cu Benfica.

S-a incheiat in cele din urma 1-1, dupa ce Danilo si-a marcat in propria poarta, cu patru minute inaintea pauzei.

Messi ajunge la sase meciuri consecutive cu gol marcat pentru echipa de club si nationala in toate competitiile.

Cea mai lunga serie de goluri marcate pentru argentinian din perioada decembrie 2018-februarie 2019.

In plus, Benfica este al 40-lea club diferit impotriva caruia Messi marcheaza in Champions League (record al competitiei).

Argentinianul a fost inlocuit in minutul 80 al meciului de pe Da Luz cu Pablo Sarabia.

Messi a avut un singur sut pe poarta si acela a fost gol, cinci driblinguri reusite din tot atatea tentative si sapte dueluri castigate din sapte.