Totul despre finala Champions League: Liverpool – Real Madrid

Sezonul european se incheie, sambata seara, cu o infruntare a titanilor in finala UEFA Champions League. Un meci intre FC Liverpool si Real Madrid cu marele trofeu pe masa, la Paris, pe Stade de France.

Cotele oferite de FORTUNA
Liverpool – 2.03 | Egal – 3.70 | Real Madrid – 3.75

Liverpool si Real Madrid sunt doua dintre cele mai valoroase echipe din fotbalul european.

Impreuna cele doua au adunat de-a lungul timpului nu mai putin de 19 de trofee in cea mai importanta competitie.

Real Madrid tinteste al 14-lea trofeu in prima aparitie in finala dupa patru ani.

De cealalta parte, Liverpool lupta pentru a castiga a 7-a oara trofeul. Este a treia finala in ultimii patru cinci ani pentru “cormorani”.

Cele doua echipe s-au intalnit ultima oara sezonul trecut in faza sferturilor de finala.

Real Madrid s-a calificat atunci dupa o victorie (3-1) si un egal (0-0).

De opt ori s-au mai duelat pana acum Liverpool si Real Madrid in principala competitie europeana.

Dupa ce au castigat primele trei dispute directe intre 1981 si 2009, Liverpool este fara victorie in fata lui Real Madrid in ultimele cinci meciuri (un egal si o infrangere).

Real Madrid a invins-o pe Liverpool in finala din 2018, scor 3-1 la Kiev.

32 de echipe, 124 de meciuri, 379 de goluri – cifrele sezonului actual in Champions League

Liverpool a castigat toate meciurile intr-o grupa a mortii, cu Atletico Madrid, AC Milan si FC Porto.

Apoi, echipa lui Jurgen Klopp a trecut de Inter Milano in optimi, de Benfica in sferturi si de Villarreal in semifinale.

Real Madrid a pierdut surprinzator in grupe cu Sheriff Tiraspol pe teren propriu (1-2).

Echipa lui Carlo Ancelotti a pierdut apoi cate un meci din fiecare tur eliminatoriu, dar calificandu-se de fiecare data mai departe: 0-1 cu PSG in optimi, 2-3 in sferturi cu Chelsea si 3-4 in semifinale cu Manchester City.

Liverpool joaca finala dupa o serie de 18 meciuri fara infrangere in toate competitiile.

Real Madrid a pierdut patru din ultimele 15 meciuri.

Carlo Ancelotti a castigat trofeul de trei ori in cele patru finale disputate pana acum in UEFA Champions League. Singura infrangere a venit chiar in fata lui Liverpool, in sezonul 2004/05, pe cand o antrena pe AC Milan.

O finala disputata la Istanbul si care a intrat in istorie, dupa ce Milan a codnsu cu 3-0 la pauza, Liverpool revenind in partea secunda (3-3), pentru a castiga apoi la loviturile de la 11 metri.

Echipele probabile

LIVERPOOL: Alisson; Alexander-Arnold, Konate, van Dijk, Robertson; Henderson, Fabinho, Thiago; Salah, Mane, Diaz.

REAL MADRID: Courtois; Carvajal, Militao, Alaba, Mendy; Modric, Casemiro, Kroos; Valverde, Benzema, Vinicius.