Tottenham produce surpriza si o elimina pe Manchester City

Pentru prima data in istoria clubului, londonezii de la Tottenham Hotspur vor evolua in semifinalele Ligii Campionilor. Aceasta dupa eliminarea in sferturi a super favoritilor de la Manchester City gratie golurilor marcate in deplasare.

Manchester City a castigat mansa retur de pe teren propriu, cu 4-3, dar londonezii se impusesera acasa cu 1-0 si astfel regula golurilor din deplasare au facut diferenta.

Finalul a fost unul controversat si va genera discutii interminabile dupa ultimul fluier al turcului Cunyet Cakir, dupa ce acesta le-a anulat celor de la Manchester City un gol in minutul 90+2 pentru un offside care pe reluari mai degraba nu a fost.

Inceputul meciului a fost unul de pus in rama, daca se poate spune asa. Patru goluri in primele 11 minute, nici ca se putea ceva mai frumos pentru iubitorii fotbalului spectacol.

Avantajul din tur al celor de la Tottenham a fost anulat dupa doar patru minute de internationalul englez Sterling, care a punctat cu un sut din interiorul careului.

Tottenham a intors apoi fulgerator rezultatul printr-o dubla reusita in minutele 7 si 9 de sud-coreeanul Son, pentru ca Manchester City sa egaleze in minutul 11 prin Bernardo Silva cu un sut la coltul scurt deviat.

Manchester City a preluat conducerea in minutul 21 prin Sterling, jucator care s-a aflat la capatul centrarii lui De Bruyne pentru dubla.

Lucrurile pareau ca intra in directia indicata de calculele hartiei cand Sergio Aguero marcat pentru 4-2 in minutul 59, scor care o califica pe Manchester City in semifinale.

A venit minutul 73 si o faza de la coltul terenului in urma careia Tottenham a marcat golul trei prin spaniolul Llorente. Un gol validat dupa consultarea de catre central a reluarilor oficiale, faza fiind suspecta de hent. In cele din urma s-a hotarat ca Llorente atinge totusi mingea doar cu soldul si ca golul este unul corect.

“Cetatenii” s-au aruncat in atac si au ratat o mare sansa prin Gundogan in minutul 86, pentru ca in al doilea din cele cinci minute suplimentare sa trimita mingea in poarta prin Sterling declansand o bucurie de nedescris pe banca si in tribune.

Bucuria a fost insa una de scurta durata, Cakir anuland reusita pe motiv de offside!