Simone Inzaghi e în al nouălea cer: ”Jucătorii mei au acoperit fiecare centimetru”

Inter Milano e cu un pas în finala Ligii Campionilor de la Istanbul, după 2-0 în manșa tur cu AC Milan, într-un meci considerat în deplasare.

Inter a marcat două goluri în primele 11 minute și a mai avut o bară în minutul 15, dominând autoritar prima parte a jocului.

Milan a echilibrat meciul după pauză, când Tonali a nimerit și el bara.

”Am făcut o primă repriză foarte bună, puteam să marcăm mai mult decât acele două goluri, dar este un meci frumos. Ştim că suntem în avantaj.

”Va fi meciul retur acasă, cu publicul nostru alături de noi. Ştim că trebuie să facem în continuare un efort mare pentru a ne îndeplini visul.

”Le-am cerut jucătorilor mei inimă şi creier: au acoperit fiecare centimetru de teren, cei care au intrat ne-au ajutat foarte mult, trebuie să ne bucurăm pentru asta, dar încă nu suntem în finală”, a declarat Simone Inzaghi.

Returul se va disputa peste o săptămână de asemenea pe San Siro din Milano.