Sheriff Tiraspol, debut cu victorie in Champions League | Real Madrid, succes in deplasare cu Inter

Campioana Moldovei a produs surpriza, joi, prin victoria obtinuta pe teren propriu in fata mult mai titratei la nivel european Sahtior Donetk.

Sheriff Tiraspol, singura debutanta a sezonului 2021/22 in grupele Champions League, a obtinut victoria, cu 2-0.

Dupa o mare ocazie a lui Adama Traore in minutul 2, Sheriff Tiraspol a deschis scorul prin acelasi jucator, in minutul 16.

Acesta a scuturat plasa cu un voleu in forta din interiorul careului.

Sahtior a trecut pe langa egalare prin Lassina Traore, in minutul 32, insa portarul Athanasiadis s-a opus decisiv cu un reflex de zile mari.

Echipa ucraineana a mai ratat o mare ocazie, in minutul 57, cand portarul gazdelor a blocat in extremis sutul lui Pedrinho din afara careului.

Sheriff a facut 2-0 prin Yansane cu o lovitura de cap, in minutul 62, obtinand prima victorie din istorie in grupele Champions League la chiar prima participare.

In derby-ul Grupei D, Real Madrid a invins in deplasare cu Inter Milano, cu 1-0.

Unicul gol a fost marcat de Rodrygo, in minutul 89, cu o reluare din interiorul careul la pasa oferita de Eduardo Camavinga.