Sahtior, victorie istorica in deplasare cu Real Madrid

Surpriza serii de miercuri in Champions League a venit chiar de la Madrid, unde multipla campioana a Europei a pierdut in fata lui Sahtior Donetk, cu 3-2.

Campioana Ucrainei a condus la pauza cu un neverosimil 3-0, dupa reusitele lui Tete (29), autogolul luil Varane (33) si Solomon (42).

Real Madrid a inceput remontada in partea secunda si a marcat de doua ori, prin Modric (54) si Vinicius Junior (59).

O jumatate de ora au avut la dispozitie campionii Spaniei pentru a evita surpriza.

Federico Valverde a marcat pentru 3-3 in primul dintre cele trei minute suplimentare ale meciului, insa in cele din urma reusita a fost invalidata dupa consultarea VAR-ului.

Sahtior Donetk a utilizat in meciul de miercuri seara nu mai putin de opt jucatori pana in 23 de ani.

Este prima infrangere pe care o sufera Real Madrid pe teren propriu in fata unei echipe din Ucraina.

Pentru Sahtior Donetk este doar a sasea victorie in fata unei echipe din Spania dupa 26 de meciuri.

Real Madrid are 13 trofee UEFA Champions League in palmares.