Roma invinge Porto, dar calificarea se joaca pe Dragao

AS Roma a obtinut, marti seara, prima victorie din istorie in fata celor de la FC Porto, cu 2-1, in prima mansa a optimilor de finala in Liga Campionilor.

Nicola Zaniolo, jucator in varsta de doar 19 ani, a fost eroul echipei din capitala Italiei, cu o dubla reusita in minutele 70 si 76.

Acesta a devenit cel mai tanar italian care marcheaza o dubla in Liga Campionilor!

In plin entuziasm dupa marcarea golului al doilea, echipa gazda l-a scapat din marcaj pe Adrian Lopez si Porto a redus din diferenta in minutul 79 cu un sut din interiorul careului.

Adrian Lopez intrase pe teren in urma cu doar zece minute, dovedindu-se o mutare extrem de inspirata din partea antrenorului Sergio Conceicao.

O reusita care schimba cu totul datele problemei pentru meciul retur, golul marcat de Porto in deplasare anuntant o mansa retur de foc pe Dragao.