Real Madrid revine de la 0-1 cu Bayern pe teren propriu și se califică în finala Ligii Campionilor

Joselu este eroul echipei Real Madrid prin cele două goluri marcate în returul cu Bayern Munchen, goluri care au adus calificarea în finala Ligii Campionilor de la Londra, pe 1 iunie.

Prima ocazie a returului de pe Santiago Bernabeu a aparținut celor de la Bayern, în minutul 8, prin Serge Gnabry, jucător care a pătruns în careu și a trimis imprecis în fața porții.

Cinci minute mai târziu Real Madrid a ratat deschiderea scorului prin Vinicius, jucător al cărui șut s-a dus în bară.

Harry Kane l-a testat pe Andryi Lunin, în minutul 28, cu un voleu din marginea careului, dar portarul ucrainean a fost atent și a respins în corner.

Cu cinci minute înaintea pauzei Manuel Neuer a deviat în corner mingea trimisă periculos de Vinicius.

Partea secundă a debutat cu ocazii la ambele porți. Mai întâi cei de la Bayern au fost aproape de gol prin Alphonso Davies, jucător intrat începând cu minutul 26 în locul accidentatului Gnabry. Apoi, gazdele au pus în pericol poarta adversă prin Rodrygo, jucător care a reluat alături din pasa lui Vinicius.

Lunin s-a remarcat în minutul 60 la șutul lui Musiala, respingând spectaculos cu o mână.

O fază care n-a făcut decât să prefațeze deschiderea scorului de peste opt minute după o fază de contraatac.

Mingea a ajuns la Davies, acesta l-a întors în scurt pe Rudiger și a găsit colțul lung cu un șut plasat profitând de venirea târzie a lui Carvajal în suport pentru colegul său din linia defensivă a Realului.

Și de aici înainte a urmat lecția de fotbal pe care Carlo Ancelotti i-a predat-o lui Thomas Tuchel.

Italianul de pe banca Realului a mutat cu Joselu în ofensivă în locul lui Federico Valverde, în timp ce Tuchel i-a scos pe Kane și Jamal Musiala, sperând să țină de avantajul fragil până la ultimul fluier.

Real Madrid avusese un gol anulat în minutul 71 pentru un fault în atac comis de Nacho la un duel cu Joshua Kimmich, dar presiunea era tot mai mare la poarta unui Neuer care a comis-o în minutul 88.

Totul a pornit de la o degajare greșită a portarului german direct la un adversar. Real Madrid a mutat rapid liniile și Vinicius a tras pe poartă. O minge care în mod normal la un asemenea nivel n-ar trebui să pună probleme unui portar de talia lui Neuer, dar acesta a respins în față până la Joselu. Și astfel scorul redevenea egal (1-1) din minutul 88.

La cele 90 de minute regulamentare s-au arătat nu mai puțin de nouă suplimentare, iar în primul dintre acestea Real Madrid a marcat golul victoriei și calificării prin același Joselu, jucător excelent găsit liber în 6-7 metri de mingea întoarsă de Rudiger.

Astfel, pe 1 iunie Real Madrid va disputa a 18-a finală de Liga Campionilor, urmând a înfrunta pe Borussia Dortmund, echipă aflată în a treia finală, după 1997 și 2013.

Pentru Real Madrid a fost al patrulea meci câștigat în actualul sezon, după ce echipa adversă a marcat prima.

La 34 de ani și 42 de zile, Joselu devine cel mai vârstnic jucător care marchează o dublă din postura de rezervă într-un meci eliminatoriu din Liga Campionilor pe Santiago Bernabeu.

Real Madrid a câștigat de 14 ori cea mai importantă competiție europeană.

Caseta tehnică

Real Madrid: Lunin - Carvajal, Rüdiger, Nacho, Mendy – Valverde (Joselu ’81), Tchouameni (Diaz ’70), Kroos (Modric ’69) – Bellingham (Militao ‘90+10) - Vinicius, Rodrygo (Camavinga ’81). Antrenor: Carlo Ancelotti.

Bayern Munchen: Neuer - Kimmich, Dier, De Ligt, Mazraoui - Pavlovic, Laimer – Gnabry (Davies ’27), Musiala (Kim ’85), Sané (Muller ’76) – Kane (Choupo-Moting ’85). Antrenor: Thomas Tuchel.

Arbitru la centru: Szymon Marciniak (Polonia).