Real Madrid, prima victorie pe teren propriu cu Chelsea

Echipa Real Madrid a câștigat duelul cu Chelsea, scor 2-0 (1-0), miercuri seara, în manșa tur a sferturilor de finală din Liga Campionilor.

Karim Benzema a deschis scorul la jumătatea primei reprize din devierea lui Vinicius Junior.

Un minut mai târziu Chelsea a ratat in extremis egalarea prin Raheem Sterling, reluarea acestuia din câțiva metri fiind blocată in extremis de portarul Thibaut Courtois.

Echilibrul numeric al meciului s-a rupt în partea secundă, după ce Ben Chilwell de la Chelsea a fost eliminat din joc.

Real Madrid a profitat de superioritatea numerică și s-a desprins pe tabelă prin Marco Asensio. Intrat în partea secundă, mijlocașul spaniol a punctat cu un șut din marginea careului.

Pentru Real Madrid este prima victorie obținută pe teren propriu în istoria confruntărilor directe cu Chelsea.

În urmă cu un an londonezii aveau 3-1 după 90 de minute și meciul intra în prelungiri, unde Real Madrid a reușit să marcheze golul calificării în semifinale.

Carlo Ancelotti devine cel mai de succes antrenor al echipei Real Madrid în Liga Campionilor, cu 35 de victorii în 47 de meciuri.

Pentru prima dată din august 2019 echipa Chelsea a avut zece șuturi pe poartă din partea adversarului.

Coincidență, recordul din august 2019 de la un meci cu Liverpool (11 șuturi pe poartă din partea ”cormoranilor”) a fost stabilit tot cu Frank Lampard pe banca tehnică.