Real Madrid – Inter Milano. Derby-ul zilei in Champions League

Un meci cat o finala intre doua echipe aflate in mare suferita de puncte.

BETANO ofera o cota de 1.88 pentru victoria celor de la Real Madrid

Real Madrid are un singur punct dupa primele doua meciuri, in timp ce Inter Milano a adunat doua remize pana acum.

Victoria este esentiala pentru fiecare dintre echipele care se infrunta marti seara la Madrid.

Inter n-a pierdut de patru meciuri in toate competitiile, interval in care a obtinut o singura victorie.

Real Madrid este neinvinsa in ultimele trei meciuri, obtinand doua victorii, printre acestea un 3-1 in El Clasico chiar pe terenul rivalei istorice Barcelona.

Meciuri directe

De 15 ori s-au mai intalnit pana acum Real Madrid si Inter Milano. Echipa italiana conduce cu 7-6 la capitolul victorii. Doua meciuri s-au incheiat la egalitate. Golaverajul confruntarilor directe este usor favorabil formatiei spaniole, 20-19.

Ultima oara cele doua echipe s-au duelat in sezonul 1998/1999 in faza grupelor Champions League, impartindu-si victoriile.

Real Madrid s-a impus in meciul de pe teren propriu disputat la Sevilla, cu 2-0, goluri Hierro si Seedorf dupa minutul 80.

Inter s-a revansat pe Meazza, cu 3-1, goluri Zamorano si Roberto Baggio printr-o dubla. Pentru Real marca din nou Seedorf.

Anterior, Real si Inter luptasera pentru calificarea in finala Cupei UEFA din 1986, unde a ajuns in cele din urma formatia spaniola, cu 6-4 la general.

Real Madrid si Inter Milano au disputat final Cupei Campionilor Europeni din 1964. Inter s-a impus cu 3-1, goluri Mazzola (2) si Milani, respectiv Felo.

Pe teren propriu Real Madrid a castigat sase dintre cele sapte meciuri cu Inter. Formatia italiana s-a impus o singura data la Madrid, in 1967, faza sferturilor Cupei Campionilor Europeni.

Echipele probabile

Real Madrid: Courtois; Lucas Vázquez, Varane, Ramos, Mendy; Valverde, Casemiro, Kroos; Asensio, Benzema, Hazard.

Inter: Handanovič; D'Ambrosio, De Vrij, Bastoni; Hakimi, Barella, Brozović, Vidal, Young; Martínez, Perišić.

Principalul absent al meciului de marti seara va fi atacantul belgian Romelu Lukaku de la Inter.