PSG – Leipzig 3-2. Dubla Messi, penalty ratat de Mbappe

Condusa cu 2-1 pe propriul teren, Paris Saint-Germain a intors rezultatul cu Leipzig, miercuri seara, in etapa a 3-a din faza grupelor UEFA Champions League.

Kylian Mbappe a deschis scorul la capatul unui contraatac, in minutul 9.

Leipzig a intors rezultatul prin Andre Silva (min.29) si Mukiele dupa pauza (min.57), dupa care Lionel Messi si-a intrat in rolul de lider.

Argentinianul a egalat scorul, in minutul 67, si tot el a adus-o pe PSG in avantaj dintr-o lovitura de la 11 metri sapte minute mai tarziu cu o Panenka de efect.

Mbappe a irosit in prelungiri sansa dublei, trimitand peste poarta dintr-un penalty.

Leipzig este a 37-a echipa diferita impotriva careia Messi marcheaza.

Messi este al patrulea jucator din istoria lui PSG care inscrie in primele doua meciuri pe teren propriu din Champions League, dupa George Weah, Alex si Neymar.

In pofida victoriei obtinute, PSG a avut doar patru suturi pe spatiul portii, trei dintre acestea apartinandu-i lui Messi.

Leipzig ramane fara vreun punct obtinut la jumatatea fazei grupelor.