Prima victorie pentru AC Milan in actualul sezon de Champions League

Campioana Italiei a dispus pe teren propriu de Dinamo Zagreb, cu 3-1, intr-un meci disputat, miercuri seara, de la 19:45.

Olivier Giroud a deschis scorul dintr-o lovitura de la 11 metri in finalul primei reprize.

La doua minute dupa pauza Milan si-a dublat avantajul prin Alexis Saelemaekers.

Partida a fost relansata de reusita oaspetilor prin Mislav Orsic, in minutul 56.

Tommaso Pobega a adus insa linistea pentru campioana Italiei, cand mai erau 13 minute ramase din meci si se putea intampla orice pe final.

Milan incepuse actuala campanie europeana cu o remiza pe terenul lui Salzburg (1-1), in timp ce Dinamo Zagreb a furnizat surpriza invingand Chelsea, cu 1-0, meci in urma caruia antrenorul Thomas Tuchel a fost demis de pe banca londonezilor.

Pentru Milan este prima victorie pe teren propriu in ultimele sapte meciuri disputate in UEFA Champions League.

Intr-o alta partida disputata, miercuri, de la 19:45, Sahtior Donetk a remizat "pe teren propriu" in Polonia cu Celtic