Porto – Chelsea 0-2. Exemplu de pragmatism din partea londonezilor

Echipa Chelsea Londra a castigat prima mansa a dublei cu FC Porto care se disputa pe teren neutru la Sevilla, pe Ramon Sanchez Pizjuan.

Mount si Chilwell au marcat pentru echipa engleza revenita in sferturile Champions League dupa sapte ani.

Porto a dominat autoritar prima repriza a meciului cu Chelsea, insa londonezii au dat dovada de un pragmatism de invidiat.

Chelsea a marcat la primul sut pe poarta prin Mason Mount in minutul 23, jucator aflat la prima reusita in Champions League.

La 22 ani si 87 de zile, internationalul englez a devenit cel mai tanar marcator pentru Chelsea in Champions League, devansandu-l pe ivorianul Salomon Kalou (22 ani si 212 zile in 2008).

Statistica primei reprize a fost net in favoarea “dragonilor” cu 8-1 la raportul suturilor (2-1 pe poarta) si 7-2 la cornere.

Zaidu si Marega au ratat cel mai clare ocazii de gol pentru Porto.

Chelsea si-a dublat avantajul in minutul 85 prin Ben Chilwell la o faza care nu anunta nimic special.

Totul a pornit de la o preluare banala pe care Jesus Corona a ratat-o ca un amator in flancul drept.

Chilwell a preluat si a patruns singur cu portarul, marcand ca la antrenament primul sau gol in sase aparitii pentru Chelsea in actualul sezon de Champions League.

Aceasta a fost a 9-a intalnire directa intre cele doua echipe.

Chelsea obtine a sasea victorie. Porto s-a impus de doua ori, iar o disputa s-a incheiat la egalitate.

Returul e programat de asemenea la Sevilla.