Stefano Pioli nu și-a pierdut încrederea

Stefano Pioli, antrenorul echipei AC Milan, spune că nu și-a pierdut încrederea după 0-2 pe teren propriu cu Inter Milano în manșa tur a semifinalelor Ligii Campionilor.

"Inter a jucat mai bine decât noi în prima repriză şi a reuşit să marcheze două goluri. Jucătorii mei au jucat mai bine în a doua repriză, dar nu am reuşit să marcăm.

”Acesta este fotbalul la acest nivel. Inter a avut mai multă calitate şi eficienţă în prima repriză, iar noi am făcut prea multe greşeli. Inter a marcat din primul lor corner şi a trebuit să fim mai atenţi la al doilea gol.

”Jocul a devenit foarte complicat, asta e sigur, luând două goluri în douăsprezece minute. A devenit dificil din punct de vedere tactic şi mental, dar jucătorii au avut o reacţie foarte bună.

”Asta trebuie să facem şi în retur. Este clar că ne-am dorit un rezultat diferit, dar trebuie să credem şi, evident, vom încerca să ne descurcăm mai bine în retur", a declarat Pioli.

Inter a marcat două goluri în primele 11 minute și a mai avut o bară în minutul 15.

Milan a echilibrat meciul după pauză, când Tonali a nimerit și el bara.

Returul se va disputa peste o săptămână de asemenea pe San Siro din Milano.