Mircea Lucescu la un pas de grupele Champions League cu Dynamo Kiev

Formatia ucraineana pregatita de reputatul antrenor roman a castigat mansa tur, in deplasare, cu echipa belgiana Gent, scor 2-1.

Supriaga a deschis scorul pentru Dynamo Kiev in minutul 9.

La pauza s-a intrat in echilibru pe tabela, dupa ce Gent a restabilit egalitatea in minutul 41 prin Kleindienst.

Echilibrul numeric de pe teren a fost rupt in minutul 56, cand Ovidiu Hategan i-a aratat al doilea galben lui Roman Bezus.

Primul avertisment fusese luat de atacantul lui Gent cu trei minute mai devreme.

Returul va avea loc peste sase zile la Kiev.

Intr-o alta partida disputata, miercuri seara, Molde si Ferencvaros au oferit un meci de sase goluri.

Campioana Ungariei a condus cu 1-0 si 2-1, dupa care Molde a intors rezultatul la 3-2, pentru ca formatia din Budapesta sa obtina in extremis remiza pe final de partida.

Olympiacos Pireu si-a respectat statutul de favorita in meciul de pe teren propriu cu Omonia Nicosia, scor 2-0.

Succes conturat in partea secunda, atunci cand au marcat Valbuena si El Arabi, ultimul in minutele aditionale.