Mircea Lucescu explica esecul usturator cu Barcelona

Dynamo Kiev a pierdut cu 0-4 in fata unei echipe a Barcelonei care a avut in primul 11 doar 3-4 jucatori din formatia standard.

A lipsit inclusiv Lionel Messi, jucator lasat acasa de Ronald Koeman, dar chiar si asa echipa pregatita de Mircea Lucescu a pierdut fara drept de apel.

Un rezultat oarecum mincinos daca ne uitam ca pana in minutul 51 tabela arata 0-0.

Doua goluri la foc automat marcate de gruparea blaugrana au zdruncinat insa din temelii intreaga constructie tactica a lui Lucescu si Dynamo Kiev a colapsat in final.

“Inca de la inceput era greu pentru noi sa speram la ceva intr-o grupa cu Barcelona si Juventus.

“Era clar ca lupta noastra este pentru continuarea in Europa League”, a spus Mircea Lucescu dupa meciul de marti seara.

Tehnicianul roman de la Dynamo Kiev mai spune ca scorul de la final nu reflecta realitatea din teren.

“Barcelona a meritat victoria, dar nu m-as lua dupa scor. Trebuie sa luptam pana la final. Sunt suparat ca am pierdut atat de multe dueluri la minge”, a mai declarat Lucescu.

Dynamo Kiev ocupa locul trei, cu un punct dupa patru meciuri, la egalitate cu Ferencvaros.

Campioana Ungariei a fost aproape sa plece neinvinsa de pe terenul lui Juventus, unde gazdele au castigat in extremis printr-un gol in prelungiri.