Miracolul nu s-a produs! CFR Cluj trimisa de Slavia Praga in grupele Europa League

Pentru CFR Cluj aventura in Champions League s-a incheiat, miercuri seara, la portile grupelor. Parcursul european al campioanei Romaniei va continua insa in grupele Europa League.

Asa am trait Slavia Praga - CFR Cluj

Dupa 0-1 in turul din Gruia cei de la CFR Cluj n-au gasit reteta prin care sa o surprinda pe Slavia Praga.

Cu adevarat un miracol ar fi putut rasturna ecuatia acestei duble de calificare, Slavia Praga fiind o echipa extrem de riguroasa in toata exprimarea de pe teren.

CFR Cluj a jucat promitator in prima repriza, cand a ratat si cea mai mare ocazie prin Rondon la o centrare venita din stanga de la Omrani. Era minutul 15 al meciului de pe Eden Park.

Replica celor de la Slavia Praga nu a intarziat sa apara si Masopoust, omul cu golul din Gruia, a ratat de aceasta data incredibil dintr-o situatie singur cu Arlauksis.

In minutul 36 Skoda a bifat o noua ocazie pentru campioana Cehiei cu o reluare de cap pe langa poarta.

CFR Cluj n-a mai gasit drumul spre poarta adversa in repriza secunda, Slavia punand stapanire pe centrul terenului.

Pe acest fond a venit ocazia ratata de Stanciu in mintuul 61, cand sutul acestuia din actiune a fost blocat in extremis de Arlauskis.

In minutul 66, dupa o contra in flancul stang, Slavia a marcat unicul gol al meciului prin Boril.

Cu patru minute inaintea finalului Susic a respins de pe linia portii o reluare de cap.

Slavia Praga: Kolar - Coufal, Kudela, Hovorka, Boril - Soucek - Masopust (Traore '84), Stanciu (Frydrych '90), Kral, Olayinka - Skoda (Jusuf '79). Antrenor: Jindrich Trpisovski.

CFR Cluj: Arlauskis - Susic, Mureşan, Burcă, Camora - Aurelio (Păun '64), Bordeianu, Djokovic - Deac (Hoban'70), Rondon (Ţucudean '69), Omrani.  Antrenor: Dan Petrescu.

Cartonaşe galbene: Masopust '40, Kudela '47 / Mureşan '40, Deac '44, Ţucudean '80, Djokovici '90+4.

Meciul a fost arbitrat de italianul Gianluca Rocchi.