Manchester United castiga la Paris cu gol din penalty in minutul 90+2 si se califica in sferturi

O noua seara nebuna de Champions League, o noua poveste a fotbalului de tinut minte peste ani. Invinsa in tur cu 2-0 si cu zece absente notabile din lot, Manchester United a reusit eliminarea lui Paris Saint-Germain dupa 3-1 pe Parc des Princes.

United a deschis scorul rapid pe Parc de Princes prin Lukaku, jucator care a profitat de o eroare a fundasului Kehrer.

Gazdele s-au napustit in atac si dupa doar zece minute Bernat restabilea egalitatea din centrarea lui Mbappe. Un gol care a adus linistea in tabara gazdelor.

O liniste insa spulberata de eroarea monumentala a veteranului Buffon, portarul italian de la PSG care a respins in minutul 31 o minge in fata, iar Lukaku pe faza a marcat pentru 1-2 aducand-o pe United din nou la un gol de calificare.

Acelasi Buffon a intervenit decisiv in minutul 42 evitand un autogol la patrunderea lui Dalot pe dreapta, dar fanii parizieni cu siguranta nu-l vor ierta prea curand pentru eroarea de la a doua reusita semnata de Lukaku.

PSG a avut un gol anulat corect pentru offside imediat dupa pauza, in minutul 56, iar pana spre final timpul a trecut in favoarea parizienilor, United nereusind sa mai creeze pericol.

Gazdele au incercat sa inchida meciul, dar au avut ghinion la sutul lui Bernat in bara, in minutul 83, dupa o faza creata de Mbappe.

Minutul 90+2 a adus lovitura de teatru pe Parc de Princes. Dalot suteaza din afara careului si Kimpembe face hent la limita careului spre interior. Centralul sloven Damir Skomina opreste meciul si merge la margine pentru a revedea faza, iar in cele din urma acorda penalty pentru Manchester United.

Rashford confisca balonul si arata ca nu are emotii in cel mai important moment al carierei. Suteaza tare si plasat in acelasi timp, iar lui Buffon nu-i ramane decat sa scoata mingea din poarta.

PSG a mai avut la dispozitie cinci minute de presiunee sub ochii unui Neymar coborat din loja la marginea terenului nevenindu-i sa creada cum pentru inca un sezon isi ia adio prematur de la Liga Campionilor. Ar putea fi ultimul sau sezon la Paris, o echipa care in pofida investitiilor qatareze nu reuseste sa performeze.