Manchester City, prima finalista din Champions League

"Cetatenii" au invins Paris Saint-Germain la returul de pe Etihad, cu 2-0, intr-un decor mai degraba de decembrie, cu ninsoare si o temperatura aproape de zero grade. In tur Manchester City castigase, cu 2-1.

Meciul a inceput cum nu se poate mai bine pentru oaspeti. PSG a primit o lovitura de la 11 metri in debutul partidei, minutul 8, dar arbitrajul video a intervenit si a intors decizia lui Bjorn Kuipers.

Manchester City a deschis scorul prin Riyad Mahrez in minutul 11. Algerianul a devenit primul jucator care marcheaza in ambele manse ale unei semifinale de Champions League pentru o echipa engleza de la Sadio Mane (Liverpool) in sezonul 2017/18.

O faza pornita de la degajarea lunga a portarului Ederson, acesta gasindu-l ideal pe Zinchenko in flancul stang.

In minutul 18 cei de la PSG au avut o bara transversala la lovituar de cap a lui Marquinhos.

Mahrez a dublat avantajul lui City in minutul 63, punand capat sperantelor pentru PSG de a intoarce rezultatul.

Sase minute mai tarziu campioana Frantei ramanea in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Angel Di Maria.

Manchester City a ajuns ultima oara intr-o finala europeana in urma cu 51 de ani.

In 1970 “cetatenii” castigau Cupa Cupelor dupa o finala cu Gornik Zabrze.

Recordul de timp intre doua finale europene era detinut de Sporting Lisabona, echipa care a asteptat 41 de ani intre finala Cupei Cupelor din 1964 si cea a Cupei UEFA din 2005.

Marele absent al meciului a fost Kylian Mbappe, doar rezerva la PSG din cauza unei accidentari.

Manchester City a castigat 11 din ultimele 12 meciuri disputate in Champions League sezonul acesta.

“Cetatenii” egaleaza astfel recordul de victorii obtinute intr-un sezon de la introducerea acestui format, in 2003/04.

Real Madrid (2013/14), Barcelona (2014/15) si Bayern Munchen (2019/20) au mai obtinut de asemenea cate 11 viictorii intr-un sezon.

Manchester City este a 9-a echipa diferita din Anglia care ajunge in finala Cupei Campionilor Europeni / Champions League si formatia cu cele mai multe victorii consecutive (7).

Pep Guardiola n-a mai castigat Champions League de un deceniu.

Are sansa de a o face in finala de la Istanbul cu Real Madrid sau Chelsea.