Manchester City ajunge in premiera in sferturile Ligii Campionilor

Premiera pentru fosta campioana a Angliei Manchester City, echipa care marti seara a reusit calificarea in sferturile de finala din Liga Campionilor dupa un 0-0 pe teren propriu cu Dinamo Kiev.

La adapostul victoriei cu 3-1 din mansa tur, “Cetatenii” nu au mai fortat si au jucat economicos la rezultat.

In minutul 90 cei de la Dinamo Kiev au ratat sansa victoriei de palmares la sutul trimis de Olexandr Yakovenko. Mingea trimis de acesta l-a nimerit pe Joe Hart, portarul lui City.

Calificarea in sferturi a fost oarecum umbrita de accidentarile suferite de capitanul Vincent Kompany si de fundasul central Nicolas Otamendi. Ambii au parasit terenul in prima jumatate de ora.

Meciul de pe Etihad Stadium a fost arbitrat de o brigada din Romania cu Ovidiu Hategan la centru. Acesta a acordat trei cartonase galbene, lui Otamendi de la gazde si doua oaspetilor, lui Antunes si Garmash.