Macel pe Nou Camp! PSG a demolat-o pe Barcelona cu un Mbappe stelar

Paris Saint-Germain si-a luat revansa in fata Barcelonei dupa umilitorul 1-6 din martie 2017 cu o victorie categorica in mansa tur a optimilor de finala in Champions League.

Campioana Frantei a castigat cu un 4-1 care lasa putine combinatii disponibile pe tabla la returul de pe Parc des Princes.

Lionel Messi a deschis scorul pentru Barcelona dupa 26 de minute in urma unei lovituri de la 11 metri.

Avea sa fie insa seara francezului Kylian Mbappe jucator care si-a trecut in cont un hattrick in minutele 32, 65 si 85.

Moises Keane a punctat si el in minutul 70 dupa o faza fixa, reluand in poarta o centrare venita din flancul stang.

PSG devine prima echipa din Franta care invinge Barcelona pe Nou Camp.

Anterior echipele din Hexagon obtinusera doar doua remize in zece meciuri pe terenul catalanilor, o adevarata fortareata interzisa francezilor pana la meciul de marti seara.

Pentru Barcelona este a doua infrangere a sezonului la trei goluri diferenta pe teren propriu.

Adica tot atat de multe precum fusesera inregistrate in ultimele 20 de sezoane in toate competitiile, ceea ce arata declinul formatiei blaugrana pe finalul contractului lui Messi.

Este pentru prima data in istoria participarilor in cupele europene cand Barcelona pierde doua meciuri la rand pe teren propriu.

Returul este programat pe 20 martie la Paris, meci in care Barcelona va incerca o remontada.

Teoretic se poate, insa la ce fotbal joaca Barcelona in acest sezon este putin probabil ca trupa lui Ronald Koeman va reusi sa se impuna la o diferenta de patru goluri.