Lovitura de teatru la Amsterdam. Tottenham o elimina pe Ajax la ultima faza

Tottenham s-a calificat in finala Ligii Campionilor dupa ce a invins-o in deplasare pe Ajax Amsterdam, cu 3-2, in conditiile in care la pauza “lancierii” conduceau cu 2-0 si aveau 3-0 la general.

Meciul a inceput ideal pentru Ajax cu gol marcat inca din minutul 5 de capitanul De Ligt cu capul dupa o faza fixa.

Tottenham a ratat egalarea la jumatatea reprizei prin sud-coreeanul Son, jucator scapat singur cu portarul Onana. Opt minute mai tarziu a venit randul gazdelor sa rateze prin Tadic. Sut din careu pe langa poarta.

Asa am trait Ajax - Tottenham

In minutul 36 Ziyech a marcat golul de 2-0 cu un sut la coltul lung si Ajax se vedea cu un picior si jumatate in finala de la Madrid cu Liverpool.

Partea secunda a debutat cu o mare ocazie a celor de la Tottenham in minutul 53 la reluarea lui Dele Alli. Portarul Onana a avut o super interventie.

O sansa care a anuntat golul de 2-1 marcat de Moura in minutul 55 dupa o patrundere ca prin branza in defensiva lui Ajax.

Tottenham a continuat sa preseze si in minutul 59 acelasi Moura a inscris golul doi dupa o alta faza senzationala.

Ajax s-a trezit din pumni si putea inchide ecuatia calificarii in minutul 78. Sutul lui Zyiech a intalnit bara!

Ocazie monumentala si pentru Tottenham in minutul 86 la reluarea cu capul a lui Vertonghen care s-a dus in transversala, dupa care Son a sutat pe langa poarta.

In minutul 90+5, la ultima faza a meciului, Moura a inscris golul victoriei si calificarii in finala pentru Tottenham cu un stang pe jos.

Ajax Amsterdam: Onana - Mazraoui, De Ligt, Blind, Tagliafico – Schöne (Veltman ’60), De Jong, Van de Beek (Magallan ’90) - Ziyech, Dolberg (Sinkgraven ’67), Tadic. Antrenor: Erik Ten Hag.

Tottenham: Lloris – Trippier (Lamela ’81), Alderweireld, Vertonghen, Rose (Davies ’82) – Wanyama (Llorente ’46), Sissoko, Eriksen, Alli - Lucas, Son. Antrenor: Mauricio Pochettino.