Liverpool castiga la Munchen si o scoate pe Bayern din Liga Campionilor

Lectie de fotbal pe care Jurgen Klopp i-a dat-o omologului sau de la Bayern, Nico Kovac, in returul optimilor din Liga Campionilor. Liverpool a castigat, cu 3-1, si devine a patra echipa din Anglia calificata in sferturi.

Partida nu a inceput deloc bine pentru “cormorani” care l-au pierdut pe Henderson in minutul 14, accidentat.

Prima ocazie a apartinut totusi celor de la Liverpool si a fost ratata in minutul 25 de brazilianul Firmino, al carui sut din afara careului a trecut putin pe langa poarta lui Neuer.

Deschiderea scorului s-a produs in minutul 26, cand senegalezul Mane a preluat in marginea careului advers si a trimis pe langa Neuer iesit in intampinare.

Bayern a egalat dupa 12 minute prin autogolul lui Matip din centrarea lui Gnabry de pe flancul drept. Lewandowski se afla in apropiere si ar fi marcat fara doar si poate.

Partea secunda a debutat prin ocazia lui Liverpool la sutul lui Salah din actiune, o faza care anunta intentiile oaspetilor de a nu se multumi cu 1-1 de pe tabela.

O faza fixa a dus la marcarea golului de 2-1 pentru Liverpool prin olandezul Van Dijk cu capul din sase metri.

Mane a facut dubla in minutul 84 si Liverpool merge in sferturile de finala fiind echipa mai buna in aceasta dubla mansa cu Bayern Munchen.