4
Atletico Madrid
Koke 103' 97' 78' Costa 1'

Atletico Madrid cucereste Supercupa Europei

Atletico Madrid a invins-o pe Real Madrid, cu 4-2, dupa prelungiri, si a castigat Supercupa Europei pentru a treia oara in istorie.

Diego Costa a deschis scorul in secunda 50 a partidei si a intrat in istorie pentru cel mai rapid gol inscris in istoria Supercupei Europei.

Real Madrid a intors apoi rezultatul prin reusitele lui Benzema si Sergio Ramos din penalty, insa acelasi Costa a marcat pentru 2-2 si a trimis meciul in prelungiri.

Atletico a lovit de doua ori decisiv in prima repriza dintre cele doua suplimentare, prin Saul Niguez si Koke, iar Real Madrid n-a mai avut nicio sansa de a emite pretentii in timpul de joc ramas.

00:36

Prelungiri 2
112'

Dupa faulturi repetate Ramos primeste in sfarsit cartonasul galben.

106'

Incepe a doua repriza de prelungiri.

Pauza 3
00:14

Se termina prima repriza de prelungiri.

Prelungiri 1

103'

Gol Koke!

Atletico loveste pe contraatac prin Koke dupa o faza creata de Costa in flancul stang.

97'

Gol !

Saul Niguez prinde un voleunde senzatie din marginea careului si Atletico preia din nou conducerea.

91'

S-a reluat meciul de la Tallinn.

Pauza 2
23:52

Se termina cele 90 de minute. Partida intra in prelungiri.

90'

Marcelo ajunge varf de atac si rateaza incredibil din centrul careului.

78'

Gol !

Costa pune latul in sase si Atletico egaleaza scorul pe tabela.

62'

Gol Ramos!

Real preia conducerea prin Sergio Ramos din lovitura de la 11 metri.

46'

22:47

Pauza in Supercupa Europei de la Tallinn.

39'

Sut pe langa poarta trimis de Bale.

27'

Gol Benzema!

Centrare pefercta oferita de Bale din flancul drept si Benzema egaleaza cu o lovitura de cap.

26'

Marcelo suteaza peste poarta lui Atletico.

17'

Prima ocazie pentru Real la sutul lui Asensio din unghi. Mingea se scurge prin fata portii.

8'

Lovitura cu cotul pe care Ramos i-o aplica lui Costa, dar pentru care nu este avertizat decat verbal.

1'

Gol Costa!

Diego Costa deschide scorul cu un sut senzational pe coltul scurt dupa depasirea lui Sergio Ramos la mingea lunga trimisa de Godin.