Asa am trait Roma - Liverpool pentru un loc in finala Ligii Campionilor

Sursă foto: twitter.com/OllieHolt22

De la 21:45, live text in aceasta pagina, am cunoscut-o pe a doua finalista a sezonului in Liga Campionilor.

FINAL Roma - Liverpool 4-2 (2-5 in tur)

23:37 Final de partida imediat ce Liverpool a repus mingea in joc. N-a mai fost timp nici macar de un atac pentru Roma.

Min.90 - Gol marcat de Nainggolan de la 11 metri.

Min.90 - Penalty pentru Roma la un hent comis de Klavan in duel cu Under.

Min.86 - Nainggolan inscrie pentru 3-2 cu un sut pe jos care loveste si bara.

Min.68 - Sansa de gol si pentru Liverpool la sutul lui Firmino. Blocheaza Alisson cu un reflex providential.

Min.65 - Dzeko aproape de gol dintr-o pozitie favorabila in interiorul careului. O faza care i-a surprins pe aparatorii lui Liverpool care asteptau un fanion sus.

Min.62 - Penalty clar ca lumina zilei refuzat Romei la un hent evident comis de Wijnaldum la sutul lui El Shaarawy.

Min.60 - Karius blocheaza sutul lui Under. Un voleu dintr-o pozitie dificila.

Min.54 - Dzeko inscrie pentru 2-2 cu un sut din interiorul careului. O pozitie suspecta de offside, dar Skomina a validat reusita. Roma revine la scenariul de trei goluri.

22:49 Incepe a doua repriza. Roma obligata sa inscrie de trei ori, dar pare o utopie tinand cont ca in prima repriza n-a existat niciun sut pe poarta lui Liverpool!

22:33 Se incheie prima repriza.

Min.35 - El Shaarawy trimite in bara. Ratare incredibila a Romei.

Min.26 - Liverpool preia din nou conducerea. Wijnaldum profita de o deviere in spate a lui Dzeko si reia decisiv din sase metri.

Min.25 - Alisson blocheaza sutul lui Mane la coltul scurt.

Min.15 - Roma egaleaza prin autogolul lui Milner si practic se revine de la scenariul de baza. Roma are nevoie de trei goluri.

Min.8 - Rumoare pe Olimpico dupa golul marcat de senegalezul Mane. Roma are nevoie acum de patru goluri pentru calificare.

Min.6 - Sut trimis de Florenzi pe langa poarta lui Karius. Prima ocazie a meciului. Roma preseaza in permanenta impinsa de la spate de un public fantastic.

21:45 Incepe meciul de la Roma

Roma: Alisson, Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov, Lorenzo Pellegrini, De Rossi, Nainggolan, Schick, Dzeko, El Shaarawy;

Liverpool: Karius, Alexander-Arnold, Van Dijk, Lovren, Robertson, Wijnaldum, Henderson, Milner, Salah, Firmino, Mane.

Liverpool porneste in returul de pe Olimpico de la 5-2 obtinut pe teren propriu.

Roma a demonstrat ca poate remonta un deficit de trei goluri, dupa ce in sferturi o elimina pe Barcelona cu 3-0 la retur. In tur fusese 4-1 pentru catalani.

Ramane de vazut daca istoria se va repeta si Roma va deveni specialista revenirilor de senzatie.

Real Madrid este prima echipa calificata in finala Ligii Campionilor din acest sezon dupa 4-3 la general cu Bayern Munchen.