0
2
Juventus
Higuain 59' 29'

Juventus invinge Monaco in deplasare si este aproape de finala Ligii Campionilor

Gonzalo Higuain a marcat cele doua prin care Juventus Torino a castigat, miercuri seara, prima mansa a semifinalei Ligii Campionilor cu AS Monaco chiar pe terenul formatiei din Monte-Carlo.

Doua sanse de gol au ratat cei de la Monaco la scorul de 0-0 prin Mbappe si Falcao, de fiecare data experimentatul portar Buffon reusind sa respinga.

Mai intai portarul lui Juventus a blocat coltul scurt la reluarea cu capul a lui Mbappe din minutul 16, pentru ca trei minute mai tarziu sa respinga cu o mana reluarea lui Falcao.

Juventus a deschis scorul prin Higuian cu un sut din interiorul careului in minutul 29, iar Dybala l-a testat in finalul reprizei pe Subasic cu un sut din lovitura libera.

Mare ocazie pentru Juventus in debutul reprizei secunde, cand Marchisio a venit surprinzator din linia de mijloc si a ramas singur cu portarul la finalizare. Subasic a blocat providential cu piciorul.

Huguian a majorat avantajul campioanei Italiei in minutul 59 cu o reluare la bara a doua din centrarea lui Dani Alves. Totul a pornit insa de la o minge pierduta in flanc de Bakayoko in fata lui Dybala.

Monaco a ratat cea mai mare ocazie in minutul 89 la lovitura de cap a lui Germain respinsa de Buffon peste poarta.

Returul este programat peste o saptamana la Torino, insa dupa acest 2-0 Juventus este mare favorita la calificarea in finala de la Cardiff.

89'

Buffon respinge peste poarta mingea reluata de Germain cu capul din apropiere.

75'

Juventus ramane echipa dominatoare, in timp ce Monaco este incapabila sa reactioneze dupa golul doi marcat de Higuain.

59'

Gol Higuain!

Higuain face 2-0 din centrarea lui Dani Alves.

54'

Marchisio apare surprinzator la finalizare singur cu Subasic si portarul lui Monaco respinge cu piciorul intr-o situatie iminenta de gol.

39'

Dybala suteaza pe poarta dintr-o lovitura libera din marginea careului. Subasic a aparat bine bara a doua.

29'

Juventus deschide scorul prin Higuain. Acesta apare in careu si-l invinge pe Subasic cu un sut in forta.

19'

Buffon respinge cu o mana in corner lovitura de cap a lui Falcao.

16'

Sansa de gol ratata de Mbappe cu capul. Buffon respinge providential de la coltul scurt.

12'

Reluare cu capul a lui Mbappe. Mingea este pe centrul portii si Buffon retine mingea.

9'

Sut trimis de Dani Alves pe centrul portii. Prinde portarul lui Monaco fara emotii.