Chiellini 55' Dybala 22' 7'
3
0
Barcelona

Juventus o invinge categoric pe Barcelona. O noua umilinta pentru Messi si ai lui

Sferturile de finala din Liga Campionilor au debutat marti cu meciul dintre Juventus Torino si FC Barcelona, meci in care echipa balugrana a retrait umilinta din acel 0-4 cu Paris Saint Germain. Partida de la Dortmund a fost amanata pentru miercuri din motive de securitate. Detalii aici.

Cu o aparare fragila care s-a clatinat inca de la primele actiuni ofensive ale gazdelor, Barcelona a primit gol devreme, in minutul 7. Dybala a deschis scorul cu un sut la coltul lung din fata prea staticului Mathieu.

Barcelona avea sa replice cinci minute mai tarziu prin Messi, insa sutul decarului argentinian dintr-o lovitura libera a trecut peste poarta.

Seara lui Dybala a continuat cu golul din minutul 22 prin care Juventus isi dubla avantajul. Faza de atac a gazdelor s-a dezvoltat cursiv in flancul stang, mingea a fost intoarsa in marginea careului de unde Dybala si-a plasat stangul la coltul scurt fara speranta pentru Ter Stegen.

Gol anulat pentru Barcelona in minutul 30 la un offside in care fusese surprins Suarez, dupa care Khedira a ratat de putin sansa ca Juventus sa intre cu avantaj de trei goluri la cabine.

Partea secunda a debutat cu o mare ocazie a Barcelonei la sutul lui Messi deviat de Pjanic intr-un corner neacordat oaspetilor.

Minutul 54 l-a adus in prim plan pe Higuain si ratarea lui monumentala singur cu Ter Stegen, dar dupa numai un minut Chiellini facea 3-0 cu o lovitura de cap in urma unui corner.

Pana la final Barcelona a ratat trei mari ocazii de gol si a avut un penalty neacordat la un hent comis de Chiellini in urma unui sut trimis de Neymar din apropiere.

A fost seara ratarilor lui Suarez, jucator care nu l-a putut invinge pe Buffon in minutul 68 la o faza unu contra unu.

Umtiti avea sa treaca si el pe langa gol in minutul 80 la o centrare a lui Messi la care fundasul francez n-a mai ajuns.

23:37

80'

Umtiti apare la finalizare si trece pe sub mingea centrata de Messi.

75'

Suarez mai iroseste o sansa de gol a Barcelonei la mingea intoarsa in 16 metri de Sergi Roberto. Mingea uruguayanului s-a dus mult peste poarta.

68'

Chiellini opreste cu mana mingea sutata de Neymar si Barcelona nu primeste un penalty cat se poate de clar.

68'

Suarez rateaza singur cu Buffon cea mai mare ocazie a Barcelonei la o pasa a lui Messi.

55'

Gol Chiellini!

Fundasul Chiellini isi plaseaza ideal lovitura de cap in urma unui corner si mingea intra in poarta dupa ce intalnise stalpul din dreapta lui Ter Stegen.

54'

Higuain rateaza singur cu Ter Stegen. O minge care l-a lovit in plin pe portarul Barcelonei.

53'

Se joaca pe contre si mingea este adusa cu rapiditate la cealalta poarta. Cuadrado paseaza in marginea careului la Higuain si mingea trimisa de acesta este blocata de Ter Stegen.

52'

Suarez intoarce pentru Iniesta in marginea careului si mingea trimisa de acesta se duce peste poarta.

48'

De aceasta data se acorda corner la sutul lui Iniesta deviat de un aparator.

47'

Juventus replica prin sutul lui Khedira care trece foarte aproape de poarta.

46'

Repriza incepe cu o mare ocazie pentru Barcelona la sutul lui Messi. Mingea a fost deviata de Pjanic si trebuia corner pentru oaspeti. S-a dat doar repunere din 6 metri.

46'

22:31

Cele doua echipe intra la cabine dupa o prima repriza intensa si dominata autoritar de Juventus.

45'

Sansa de gol ratata de Khedira in urma unui corner. Acesta reia din prima pe langa poarta.

30'

Messi trimite in poarta, dar golul nu se pune. A fost o semnalizare de la margine pentru un offside la Suarez.

22'

Gol Dybala!

Argentinianul Dybala majoreaza avantajul lui Juventus cu un stang langa bara la o actiune purtata in partea stanga. Barcelona pare ca retraieste cosmarul de la Paris.

12'

Prima faza in care Barcelona ameninta poarta lui Juventus. Messi suteaza peste poarta dintr-o lovitura libera de la marginea careului.

8'

Cealalta partida a serii, care urma sa le opuna pe Borussia Dortmund si AS Monaco, nu se mai disputa dupa ce mai multe explozii au avut loc langa autocarul echipei germane. Detalii suplimentare aici.

7'

Gol Dybala!

Dybala deschide scorul cu un sut la coltul lung. Apararea Barcelonei s-a clatinat decisiv dupa un inceput ezitant.