MINUT cu MINUT Champions League: Manchester City - FC Barcelona si Leverkusen - PSG

Ati urmarit marti seara, live text pe onlinesport.ro, de la ora 21:45 primele doua meciuri din faza optimilor de finala ale UEFA Champions League: Manchester City - FC Barcelona si Bayer Leverkusen - Paris Saint Germain.

Manchester City - FC Barcelona 0-2 (FINAL)

89 - Dani Alves inscrie printre picioarele lui Hart dupa o pasa primita de la Neymar.

77 - Ocazie importanta a gazdelor. Silva ajunge la finalizare si suteaza periculos. Valdes retine insa balonul.

68  - Ce ocazie ratata de Dani Alves dupa o patrundere pe dreapta in careul advers. Fundasul brazilian trimite putin pe langa poarta "cetatenilor".

67 - Sut peste poarta trimis de Xavi.

53 - Messi deschide scorul dintr-un penalty scos tot de el. Barcelona rupe echilibrul unui meci care a semanat pana acum cu un joc de sah.

52 - Messi ii ia fata lui Demichelis si obtine eliminarea acestuia. A fost fault din postura de ultim aparator. Penalty pentru Barcelona, o decizie la limita pentru ca alunecarea lui Demichelis asupra lui Messi a pornit din afara careului, insa contactul si caderea au avut loc in suprafata de pedeapsa.

49 - Messi il deschide ideal in careul advers pe Fabregas, insa acesta rateaza preluarea si faza Barcelonei se stinge.

30 - Primul sut trimis de Messi in acest meci. Mingea se duce peste poarta.

24 - Faza grea pentru Valdes la o lovitura libera a gazdelor. Intr-o prima faza portarul spaniol a fost depasit, Kompany a reluat spre poarta, jucatorii s-au ingramadit pe linia portii si, intr-un final, Valdes apare si retine mingea.

19 - Cea mai mare ocazie a meciului este ratata de gazde. Silva trimite in careu pentru Negredo, acesta iese in lateral si incearca sa trimita pe poarta dintr-un unghi pretentios. Mingea trece prin fata portii.

15 - Balon in careul oaspetilor pentru Negredo, insa Mascherano sta bine pe picioare si respinge din fata spaniolului.

10 - Barcelona este echipa care insista mai mult, catalanii domina prin posesia lor, dar in acelasi timp nu se apropie periculos de poarta lui Hart.

21:45 Incepe meciul.

Manchester City: Hart; Zabaleta, Kompany, Demichelis, Clichy; Toure, Fernandinho, Kolarov, Silva, Navas, Negredo.

Barcelona: Valdes; Alves, Pique, Mascherano, Jordi Alba; Busquets, Xavi, Cesc, Iniesta, Messi, Alexis

Bayer Leverkusen - Paris Saint Germain 0-4 (FINAL)

87 - Cabaye, jucatorul transferat in ianuarie de PSG de la Newcastle, inscrie pentru 4-0 cu un sut la vinclu din interiorul careului.

65 - Gol anulat celor de la PSG pentru un offside la Lavezzi.

58 - Spahic vede al doilea cartonas galben si este eliminat din joc. Situatie imposibila pentru Leverkusen.

42 - Ibrahimovic duce scorul la 3-0 pentru PSG cu un super sut la vinclu din afara careului. Matuidi a intors balonul pentru atacantul suedez si Zlatan a tras in forta fara sa mai stea pe ganduri. Este al 10-lea gol marcat de Ibrahimovic in acest sezon de UEFA Champions League.

38 - Ibrahimovic majoreaza avantajul lui PSG de la punctul cu var.

37 - Penalty obtinut de Lavezzi in duel cu Spahic.

19 - KieYling reia periculos si il obliga pe Sirigu sa scoata acorbatic peste transversala. A fost insa offside, unul mic, dar a fost.

11 - Mare ocazie ratata de Ibrahimovic. Acesta s-a trezit cu mingea la picior in interiorul careului mic si a fost blocat in extremis. PSG domina jocul.

3 - Matuidi deschide scorul la prima actiune ofensiva a campioanei Frantei. A fost un balon recuperat in partea dreapta si Matuidi a ajuns din trei atingeri in careul advers la finalizare.

Leverkusen: Leno - Hilbert, Spahic, Toprak, Guardado - Bender, Rolfes, Castro - Sam, KieYling, Son.

PSG: Sirigu - van der Wiel, Alex, Thiago Silva, Maxwell - Verratti, Motta, Matuidi - Moura, Ibrahimovic, Lavezzi.