Au inceput emotiile pentru participantele Romaniei in viitoarea editie a cupelor europene. Marti, dupa ora 13:00, a avut loc tragerea la sorti pentru primele doua tururi preliminare din Champions League competitie in care va participa CFR Cluj (turul 2 preliminar).
CFR Cluj (ROU) v Castigatoarea rundei preliminare sau Malmö FF (SWE)
In runda preliminara evolueaza formatiile Santa Coloma (Andorra), SP La Fiorita (San Marino), KF Drita (Kosovo) si Lincoln FC (Gibraltar), iar Malmo n-ar trebui sa aiba probleme cu niciuna dintre acestea.
Restul partidelor din turul 2 preliminar al Champions League:
Astana (KAZ) / Sutjeska (MNE) v Midtjylland (DEN)
Ludogorets Razgrad (BUL) / Crusaders (NIR) v F91 Dudelange (LUX) / Videoton (HUN)
Kukës (ALB) / Valletta (MLT) v Olimpija Ljubljana (SVN) / Qarabağ (AZE)
Dinamo Zagreb (CRO) v Flora Tallinn (EST) / Hapoel Beer-Sheva (ISR)
Spartaks Jūrmala (LVA) / Crvena zvezda (SRB) v Sūduva (LTU) / APOEL (CYP)
BATE Borisov (BLR) v HJK Helsinki (FIN) / Víkingur (FRO)
Shkëndija (MKD) / The New Saints (WAL) v Torpedo Kutaisi (GEO) / Sheriff (MDA)
Cork City (IRL) / Legia Warszawa (POL) v Spartak Trnava (SVK) / Zrinjski (BIH)
Alashkert (ARM) / Celtic (SCO) v Valur Reykjavík (ISL) / Rosenborg (NOR)
Meciurile din turul 2 preliminar al Champions League sunt programate in 24/25 Iulie si 31 Iulie/1 August.
Meciurile primului tur preliminar:
Torpedo Kutaisi - Sheriff Tiraspol
Shkendija - The New Saints
FK Suduva - Apoel Nicosia
Olimpia Ljubljana - Qarabag
Dudelange - Videoton
Castigatoarea rundei preliminare - Malmo FF
HJK Helsinki - Vikingur
Ludogoret - Crusaders
Cork City - Legia Varsovia (echipa care pierde aceasta dubla mansa va continua in turul 3 preliminar din Europa League pe nou infiintata Ruta a Campioanelor)
Valur Reyjkjavik - Rosenborg
Kukesi - Valletta FC
Flora Tallin - Hapoel Beer-Sheva
Spartaks Jurmala - Crvena Zvezda
Alashkert - Celtic
Spartak Trnava - Zrinjski
Astana - Sutjeska
Partidele din primul tur se disputa in 10/11 - 17/18 iulie.