3
AS Monaco
Mbappe 79' 19' Bender 37'

Monaco castiga la Dortmund. Mbappe a facut din nou spectacol

AS Monaco s-a impus, cu 3-2, pe terenul celor de la Borussia Dortmund in prima mansa a sferturilor de finala din Liga Campionilor.

Prima repriza a fost dominata clar de Monaco, echpa care a marcat de doua ori si a ratat o lovitura de la 11 metri.

Mbappe l-a pacalit pe Sokratis in minutul 16 si a obtinut penalty, insa brazilianul Fabinho a trimis pe langa poarta.

Chiar si asa, monegascii au deschis scorul in minutul 19 prin Mbappe dintr-un offside mai mult decat evident.

Cu opt minute inaintea pauzei Monaco si-a dublat avantajul prin autogolul lui Bender. Fundasul Borussiei si-a trimis in propria poarta cu capul la o centrare din stanga.

Borussia a inceput mai bine partea secunda si Dembele a redus din diferenta in minutul 53 la o minge intoarsa de Kagawa.

Mare ocazie ratata de Monaco prin capitanul Falcao in minutul 75. Columbianul l-a depasit si pe portarul Burki, dar a sutat mult peste poarta.

Mbappe nu a mai ratat tinta patru minute mai tarziu, cand a profitat de o eroare a defensivei adverse si a finalizat impecabil dupa ce scapse singur cu portarul.

15 goluri in ultimele 11 meciuri si a ajuns la 21 de reusite in acest sezon senzational la cei 18 ani ai sai.

In cele din urma, Kagawa a redus din diferenta, iar in prelungiri Aubameyang a ratat de putin cu capul egalarea la o centrare a lui Dembele din dreapta.

21:37

Monaco se impune cu 3-2 si are prima sansa la calificarea in semifinale.

90'

Ratare incredibila a lui Aubameyang la centrarea lui Dembele din partea dreapta.

85'

Gol Kagawa!

Borussia nu se preda si revine din nou la un gol prin reusita lui Kagawa. Acesta controleaza impecabil balonul pe spatiu restrans si inscrie cu un sut in forta.

79'

Gol Mbappe!

Mbappe scapa singur cu portarul dupa o eroare colosala in centrul apararii si nu-l iarta pe Burki. O executie de joc pe Play Station.

76'

65.849 de spectatori este cifra oficiala de spectatori pe Signal Iduna Park.

75'

Falcao il depaseste pe Burki, iesit gresit din poarta, dar suteaza peste poarta. Uriasa ocazie a columbianului care poarta banderola de capitan la Monaco.

71'

Din nou Dembele apare la finalizare si sutul sau este deviat in corner.

62'

Guerreio suteaza in forta si mingea trece prin fata portii fara a fi deviata de vreun jucator. Borussia din ce in ce mai prezenta in joc.

53'

Gol Dembele!

De aceasta data Dembele nu mai rateaza tinta la o minge intoarsa de Kagawa.

53'

Borussia forteaza revenirea in meci si Dembele suteaza in blocajul unui adversar.

46'

20:34

Pauza la Dortmund.

37'

Gol Bender!

Bender isi inscrie cu capul in propria poarta si Borussia merge din rau in mai rau in acest meci.

34'

Dembele este oprit dintr-o faza singur cu portarul pentru un offside inexistent de aceasta data. O noua eroare majora de arbitraj.

31'

Ratare uriasa din partea lui Kagawa. Este cea mai mare ocazie de gol a gazdelor aceasta reluare din sase metri pe langa poarta.

19'

Gol Mbappe!

Monaco deschide scorul prin Mbappe dintr-un offside nesemnalizat. Eroare majora a brigazii italiene.

17'

Penalty ratat de Fabinho! Acesta a trimis pe langa poarta.

16'

Sokratis il scapa din vedere pe Mbappe si atacantul monegascilor obtine lovitura de la 11 metri!