Lionel Messi, evolutie sclipitoare la meciul 700 pentru Barcelona

Argentinianul Lionel Messi a fost de neoprit, miercuri seara, in meciul 700 pentru Barcelona, cu un gol si o contributie majora la celelalte doua reusite ale colegilor sai.

Barcelona a invins Borussia Dortmund, cu 3-1, pe Nou Camp, pentru calificarea matematica in optimile Champions League.

Messi l-a servit ideal pe Luis Suarez pentru golul de 1-0 in minutul 29, dupa ce Borussia Dortmund ratase in debut deschiderea scorului.

Cateve minute mai tarziu Luis Suarez i-a intors serviciul lui Messi si acesta a perforat poarta adversa pentru 2-0. Borussia Dortmund devine astfel a 34-a echipa diferita impotriva careia argentinianul marcheaza in Liga Campionilor.

Apoi, in partea secunda, Messi a condus magistral un contraatac transformat in gol de Antoine Griezmann in minutul 67.

Oaspetii au marcat golul de onoare prin Jadon Sancho cu 13 minute inaintea finalului.

Ajuns la 700 de meciuri pentru Barcelona, Messi mai are nevoie de 67 de aparitii pentru a-l egala pe Xavi Hernandez.

Barcelona isi extinde seria de invincibilitate pe teren propriu in competitia europeana la 35 de partide. Din 2013 formatia blaugrana n-a mai pierdut acasa in Champions League.