Lewandowski marcheaza un hattrick la debutul cu Barcelona in Champions League

Atacantul polonez Robert Lewandowski si-a aratat clasa de mare jucator in meciul pe care FC Barcelona l-a castigat fara probleme cu Viktoria Plzen pe teren propriu, in Grupa C a UEFA Champions League.

Franck Kessie a deschis scorul cu capul dupa o faza fixa de la coltul terenului, in minutul 13.

A urmat apoi show-ul pus in scena de Robert Lewandowski, cu goluri in minutele 34, 45+3 si 67.

Primul gol a fost marcat cu un sut din marginea careului de 16 metri, pentru ca la a doua reusita polonezul sa reia cu capul din centrarea lui Ousmane Dembele.

Un Dembele care pierduse balonul pe faza ofensiva si care a recuperat incredibil mingea cu o deposedare de fundas veritabil.

In minutul 67, Lewandowski si-a conturat hattrick-ul cu un sut din afara careului.

Ferran Torres a inchis tabela in minutul 71 pentru Barcelona cu un voleu din interiorul careului dupa o pasa de geniu oferita de francezul Dembele.

Acesta a saltat mingea ca la fotbal in sala peste intreg pachetul defensiv al celor de la Plzen.

Echipa ceha a marcat golul de onoare in finalul primei reprize prin Jan Sykora cu o lovitura de cap din sase metri.

In cealalta partida a grupei Bayern Munchen n-a avut nicio emotie in a se impune la Milano contra lui Internazionale, scor 2-0.

Leroy Sane a deschis scorul dupa 25 de minute la capatul unei faze de atac pozitional pornita cu mingea la picior de la portarul Manuel Neuer.

Danilo D’Ambrosio si-a marcat in propria poarta, in minutul 66, in tentativa de a respinge o minge trimisa de acelasi Sane in fata portii.

Etapa urmatoare Bayern primeste vizita Barcelonei intr-un meci cu totul special pentru Lewandowski.