Leipzig produce surpriza si ajunge in semifinalele Champions League. O echipa cu o istorie de 11 ani si un antrenor de 33 ani!

Echipa germana RB Leipzig a eliminat-o pe Atletico Madrid in sferturile Champions League, cu 2-1, dupa un meci disputat la Lisabona.

Olmo a deschis scorul pentru formatia germana la sase minute dupa pauza.

A fost o centrare de pe flancul drept si Olmo a reluat decisiv cu capul pentru 1-0.

In minutul 70 cei de la Atletico Madrid au primit lovitura de la 11 metri dupa interventia lui Klosterman asupra lui Joao Felix.

Acelasi Felix a transformat de la punctul cu var si scorul redevenea egal din minutul 71.

Cand partida se indrepta spre intrarea in prelungiri, Leipzig a dat lovitura prin Adams in minutul 89.

Sutul acestuia din 16 metri a fost deviat in propria poarta de Jimenez. Adams intra in istorie ca primul american care marcheaza in fazele superioare ale Champions League.

Leipzig o va intalni in semifinale pe Paris Saint-Germain.

La 33 de ani, Julian Nagelsmann devine cel mai tanar antrenor din istorie care ajunge in semifinalele Champions League.

Recordul apartinuse pana acum lui Didier Deschamps care, in 2004 cu AS Monaco, avea 35 ani si 7 luni.

Fondata in 2009, RB Leipzig este cea mai tanara echipa care ajunge in careul de asi in CL.

Leipzig: Gulasci - Klostermann, Upamecano, Halstenberg - Laimer (Adams 72'), Sabitzer (Mukiele 90'), Kampl, Angelino - Olmo (Haidara 82'), Nkunku (Schick 82') - Poulsen (c).

Atletico: Oblak - Trippier, Gimenez, Savic, Lodi - Herrera (Felix 59'), Koke (c) (Felipe 90'), Saul, Carrasco - Llorente - Costa (Morata 72').