Lazio produce surpriza cu Bayern | PSG, pas mare spre sferturi

Miercuri seara s-au disputat alte două meciuri din manșa tur a optimilor de finală în Liga Campionilor.

Pe Stadio Olimpico din Roma echipa locală Lazio a profitat de forma slabă a campioanei Germaniei și a învins pe Bayern Munchen, cu 1-0.

Ciro Immobile a marcat din penalty, în minutul 69, fază precedată de eliminarea fundașului francez Dayot Uppamecano.

Bayern Munchen a încheiat meciul de la Roma fără să fi tras măcar un singur șut pe spațiul porții.

Este al doilea meci consecutiv pierdut de Bayern Munchen fără gol marcat, după 0-3 în campionat cu liderul Bayer Leverkusen.

Scaunul lui Thomas Tuchel se clatină tot mai mult în urma acestor două înfrângeri la rând.

PSG, victorie cu Sociedad

Campioana Franței a învins cu 2-0 pe Real Sociedad în cealaltă partidă a serii de miercuri în Liga Campionilor.

Kylian Mbappe a străpuns reduta formației basce în minutul 58 la o apariți surprinzătoare în spatele liniilor adverse.

Tănărul francez Bradley Barcola a dublat avantajul formației din Paris, în minutul 71, astfel că PSG are acum prima șansă la obținerea calificării în sferturile de finală.

Real Sociedad a primit la Paris tot atâtea goluri câte încasase în cele șase meciuri din faza grupelor.

Echipa din San Sebastian nu a avut niciun șut pe poartă pe Parc des Princes.