Haaland a facut show pentru Manchester City la Sevilla. Remiza cu ghinion pentru Milan in Austria

Norvegianul Erling Haaland a marcat doua goluri in victoria obtinuta de Manchester City in deplasare cu FC Sevilla, marti seara, in prima etapa din Grupa E a Champions League.

Haaland a deschis scorul in minutul 20 din pasa lui Kevin De Bruyne. Norvegianul a indeplinit o simpla formalitate liber in sase metri.

Sevilla s-a agatat de rezultat pana in minutul 58, cand Foden a majorat avantajul “Cetatenilor” cu un sut din marginea careului.

Zarurile au fost aruncate inca din minutul 67, dupa ce Haaland marca golul trei al campioanei Angliei. O faza pornita in urma unei aruncari de la margine in preajma propriului careu.

City a dus repede balonul in jumatatea adversa si Haaland a impins in poarta mingea sutata intr-o prima faza de Foden.

Ruben Dias a inchis tabela in minutul 90+2 dupa un atac pozitional al echipei lui Pep Guardiola. Centrare din dreapta in sase metri la firul ierbii si Dias ca un fundas veritabil urcat in atac a pus latul pentru o finalizare sigura.

In Grupa G, dar ceva mai devreme marti, Borussia Dortmund a trecut de FC Copenhaga la scor de neprezentare.

AC Milan a fost tinuta in sah de Salzburg, in deplasare, scor 1-1, intr-o partida contand pentru Grupa E.

A fost de altfel singura remiza a zilei de marti in UEFA Champions League dintre cele opt meciuri programate.

Campioana Austriei a deschis scorul prin Noah Okafor, in minutul 28, dupa o patrundere spectaculoasa in careu a acestuia si o finalizare printre picioare portarului Mike Maignan.

Milan a reactionat ca o echipa mare si a egalat scorul pana la pauza in urma unui contraatac de manual.

Rafael Leao a patruns in stanga aratand un control senzational al balonului, insa finalizarea a venit din partea belgianul Saelemaekers cu sut din centrul careului.

La ultima faza a meciului Milan a avut ghinion la sutul lui Leao care a lovit bara!

O grupa in care Dinamo Zagreb a produs surpriza zilei invingand Chelsea.