Granzii se salveaza in extremis. Victorii cu emotii Real Madrid, Manchester City si PSG

Seara de miercuri a aratat ca si marile favorite la castigarea trofeului UEFA Champions League pot avea probleme.

Real Madrid, detinatoarea trofeului, a fost tinuta in sah de Leipzig pe teren propriu vreme de 80 de minute.

Uruguayanul Valverde a deschis scorul cu un sut din interiorul careului, pentru ca Asensio sa securizeze cele trei puncte, in minutul 90+1.

Punctaj maxim asadar pentru Real Madrid dupa primele doua meciuri disputate in Grupa F, cu 5-0 golaveraj.

Intr-un meci din Grupa G, Manchester City s-a impus pe teren propriu in duelul cu Borussia Dortmund, cu 2-1.

Aceasta dupa ce echipa germana a deschis scorul prin internationalul englez Bellingham imediat dupa pauza.

"Cetatenii" au revenit intr-un stil devenit deja marca inregistrata pe final de meci.

Fundasul Stones a egalat, in minutul 80, cu un sut sanatos din afara careului. O minge care parca a trecut prin portareul Meyer.

Erling Haaland a adus victoria pentru Manchester City cu o executie acrobatica in minutul 84 dupa o centrare cu exteriorul din afara careului.

Haaland a refuzat sa se bucure in semn de respect pentru echipa la care a marcat peste 80 de goluri in doua sezoane si jumatate.

Norvegianul minune ajunge la 26 de goluri in 21 de meciuri disputate in UEFA Champions League, avand o medie de un gol la fiecare 62 de minute jucate.

Este jucatorul care a avut nevoie de cele mai putine meciuri pentru a ajunge la 26 de goluri marcate. Este urmat de Ruud van Nistelrooy (30 de meciuri), Filippo Inzaghi (32) si Karim Benzema (41).

Tripleta ofensiva din atacul lui Paris Saint-Germain a iesit la rampa in deplasarea de la Haifa, unde campioana Frantei s-a vazut condusa de echipa locala Maccabi.

Chery a punctat pentru gazde in minutul 24, dar PSG avea sa egaleze cu opt minute inaintea pauzei prin Messi.

Gasit in sase metri de pasa lui Mbappe, argentinianul a indeplinit o simpla formalitate pentru 1-1, scorul pauzei.

In partea secunda, Mbappe a marcat golul doi al parizienilor cu o executie la coltul lung, in minutul 69.

Neymar a adus linistea pentru PSG (3-1) cand mai erau doua minute pana la finalul meciului.

Punctaj maxim pentru PSG in Grupa H dupa primele doua meciuri, la fel ca si Benfica Lisabona, echipa care a furnizat surpriza impunandu-se in deplasare contra lui Juventus, cu 2-1.

Milik a deschis scorul devreme pentru Batrana Doamna din Torino, insa penalty-ul transformat de Joao Mario in minutul 43 a facut ca cele doua echipe sa intre in echilibru la cabine.

Neres avea sa aduca Benfica in avantaj la zece minute dupa pauza.

Cu noul antrenor Graham Potter pe banca, Chelsea n-a reusit sa treaca pe teren propriu de Salzburg (1-1), desi londonezii au deschis scorul.

Este doar pentru a doua oara in istoria participarilor in UEFA Champions League cand Chelsea, dubla castigatoare a competitiei, nu castiga in primele doua etape din faza grupelor. S-a mai intamplat in sezonul 1999/2000.

Alte rezultate inregistrate in meciurile care au inceput la 22:00

Copenhaga - Sevilla 0-0
Rangers - Napoli 0-3.