Fenomenul Haaland a lovit ca un uragan în returul dintre Manchester City și Leipzig

Fabulosul atacant norvegian Erling Haaland a marcat nu mai puțin de cinci goluri în partida retur dintre Manchester City și Leipzig, în optimile de finală din UEFA Champions League.

”Cetățenii” au tranșat disputa cu un categoric 7-0, după ce la pauză era deja  3-0 în urma unui hattrick reușit de Haaland, în minutele 22, 24 și 45+2.

Norvegianul și-a completat seria de cinci goluri cu alte două reușite în partea secundă, egalând astfel recordul de goluri într-o partida de Liga Campionilor.

Lionel Messi, în martie 2012, într-o partidă Barcelona - Bayer Leverkusen, și apoi brazilianul Luiz Adriano în tricoul celor de la Șahtior Donețk la un meci cu BATE Borisov din octombrie 2014 sunt ceilalți doi jucători care se pot lăuda cu cinci goluri marcate într-o singură partidă din cea mai importantă competiție europeana dedicată cluburilor.

Gundogan (49) și De Bruyne (90+2) au completat seara de poveste a celor de la Manchester City.

Haaland a fost înlocuit de Pep Guardiola cu argentinianul Julian Alvarez, în minutul 63.

La final, norvegianul a dezvăluit că a avut o discuție cu antrenorul spaniol.

”I-am spus lui Pep, nu mă scoate din meci, vreau să marchez mai multe goluri”, a declarat Haaland.

Manchester City ajunge la 24 de goluri fără înfrângere pe teren propriu în Champions League. O serie începută în 2018!

În cealaltă partidă de marți seara, FC Porto și Inter Milano au remizat, scor 0-0.

Echipa italiană s-a calificat în ”sferturi” grație succesului din tur, 1-0.