Dubla pentru Haaland la Brugge

Atacantul norvegian Erling Haaland a fost din nou de neoprit si a marcat doua goluri pentru Borussia Dortmund in deplasare cu formatia belgiana Club Brugge.

Echipa german s-a impus, cu 3-0, toate golurile fiind marcate in primele 32 de minute.

Hazard a deschis scorul in minutul 14, iar Haaland si-a trecut in cont dubla in minutele 18 si 32.

Norvegianul ajunge la patru goluri in trei meciuri de Champions League sezonul curent.

Mai are alte 12 goluri marcate in Bundesliga si Liga Natiunilor.

Borussia Dortmund urca la conducerea Grupei F, cu 6 puncte, profitand de egalul pe care Lazio Roma l-a facut in Rusia cu Zenit Sankt Petersburg.

Lazio are 5 puncte, Club Brugge urmeaza cu 4, iar Zenit se bucura de primul punct.

Cifrele lui Haaland au fost din nou impresionante.

A castigat toate duelurile aeriene, a avut 37 de atingeri ale balonului dintre care 11 in careul advers. Din cinci suturi patru au fost pe poarta si din acestea au rezultat doua goluri.