Diogo Jota, hattrick pentru Liverpool la Bergamo. Ajax a facut uitat covidul!

Atacantul portughez Diogo Jota si-a trecut in cont trei goluri in victoria obtinuta de Liverpool in deplasare cu Atalanta, scor 5-0, intr-un meci din etapa a 3-a a grupelor Champions League.

Jota a punctat in minutele 16, 33 si 54 pentru primul hattrick in tricoul lui Liverpool, campioana Angliei sezonul precedent dupa trei decenii de asteptare.

N-au lipsit de pe lista marcatorilor Salah (47) si Mane (49).

Un meci dominat de Liverpool de la inceput si pana la sfarsit, in conditiile in care Atalanta a parut o echipa care nu poate tine ritmul cu baietii lui Jurgen Klopp.

Revelatia fotbalului italian a fost depasita la toate capitolele si la final a incasat o infrangere de tinut minte.

Pentru Liverpool este a treia victorie consecutiva in Grupa D.

In aceeasi grupa, Ajax a castigat in deplasare cu Midtjylland, scor 2-1.

Cu un lot de doar 17 jucatori la dispozitie, “lancierii” au inceput in forta si au deschis scorul in minutul 1 prin Antony.

Tadic a majorat avantajul in minutul 13, pentru ca cinci minute Dreyer sa reduca din diferenat pentru gazde.

A fost primul gol reusit de reprezentanta Danemarcei in trei meciuri.

Interesant este ca Ajax a incheiat meciul cu doar cinci suturi trase la poarta.

A doua cea mai slaba partida la acest capitol din mandatul lui Erik ten Hag in toate competitiile.

In februarie contra lui Getafe intr-un meci de Europa League cei de la Ajax au avut doar doua suturi spre poarta.