Chelsea si Sevilla, primele echipe calificate in optimi

Echipele Chelsea Londra si FC Sevilla s-au calificat, marti, in optimile de finala ale Champions League, dupa victorii obtinute in deplasare.

Capul lui Giroud din minutul 90+1 a adus victoria londonezilor in deplasarea de la Rennes, scor 2-1.

Hudson-Odoi deschisese scorul in minutul 22, in timp ce Rennes a egalat spre finalul meciului prin Guirassy cand mai erau cinci minute pana la final.

“Sunt foarte fericit ca ne-am calificat cu doua meciuri ramase pana la final. A fost un meci dificil, iar ei sunt o echipa buna. Forma lor recenta nu reflecta cat de buni sunt si a fost greu pentru noi sa ne impunem”, a spus managerul londonezilor, Frank Lampard.

Chelsea a obtinut a treia victorie consecutiva in Champions League, cea mai buna serie dupa 2015 incoace.

Sevilla, a doua calificata

Echipa spaniola a castigat in deplasare cu Krasnodar, cu 2-1, prin golul marcat de Munir in minutul 90+5.

Rakitic deschisese scorul devreme pentru Sevilla in minutul 4.

Egalarea a fost adusa de Wnaderson in minutul 56.