Chelsea s-a calificat in optimi. Infrangere record pentru Juventus

Sursă foto: twitter.com/chelseafc

Detinatoarea trofeului a obtinut calificarea in optimile Champions League dupa o victorie categorica obtinuta pe teren propriu cu Juventus.

Chelsea a dispus de echipa italiana, cu 4-0, luandu-si astfel revansa pentru infrangerea din tur, cand Juventus castiga la limita, scor 1-0.

Londonezii aveau nevoie doar de o remiza pentru a face pasul in fata urmatoare a competitiei.

La prima lui aparitie in Champions League, Trevoh Chalobah a deschis scorul din centrarea lui Hakim Ziyech de la coltul terenului.

Chelsea a marcat apoi de doua ori intr-un interval de doar trei minute chiar inaintea minutului 60, prin sutul puternic trimis de Reece James si executia lui Callum Hudson-Odoi din interiorul careului.

Rezerva Timo Werner a inchis tabela in prelungiri stabilind scorul final.

Pentru Juventus este cea mai grea infrangere din istoria participarii in UEFA Champions League.