Chelsea pierde returul cu Porto, dar merge in semifinale

Sursă foto: twitter.com/championsleague

Super golul marcat de iranianul Taremi in minutul 90+4 va ramane dreptul unul dintre cele mai spectaculoare goluri din istoria acestui sezon de Champions League, fara sa o fi ajutat pe FC Porto sa mearga mai departe.

”Dragonii” aveau nevoie de doua goluri pentru a anula avantajul obtinut de Chelsea in turul disputat pe acelasi stadion Sanchez Ramon Pizjuan din Sevilla, terenul neutru care a servit drept casa ambelor echipe ajunse in sferturile de finala.

Chelsea va juca in semifinale pentru a 8-a oara in istorie, devenind echipa engleza cu cele mai multe prezente in penultima faza a Champions League.

Manchester United are sapte prezente, in timp ce Liverpool ar urca la cota sase aparitii in semifinale. Pentru aceasta ”cormoranii” trebuie sa intoarca rezultatul de 1-3 al confruntarii tur cu Real Madrid.

Castigatoarea duelului programat, miercuri seara, pe Anfield Road o va intalni pe Chelsea pentru un loc in finala programata anul acesta la Istanbul.