CFR Cluj o invinge cu 1-0 pe Maccabi Tel-Aviv

Victorie la limita asa cum ii place lui Dan Petrescu si fara gol primit pe teren propriu in partida cu Maccabi Tel-Aviv, prima din dubla programata in turul 2 preliminar din Liga Campionilor.

Francezul Bilel Omrani a marcat unicul gol al meciului din Gruia in minutul 22 cu o lovitura de cap din sase metri dupa o faza fiza de la coltul terenului.

Practic un gol marca inregistrata pentru CFR Cluj si un rezultat de pus in rama in mandatul lui Dan Petrescu.

Asa am trait CFR Cluj - Maccabi Tel-Aviv

Dupa inceputul ezitant de sezon, cu doua infrangeri si un egal in primele trei partide, CFR Cluj isi revine puternic si reuseste trei succese la rand: 3-1 cu Astana, 4-1 cu Academica Clinceni si acum 1-0 cu Maccabi.

Returul este programat martea viitoare la Tel-Aviv, acolo unde CFR Cluj porneste cu prima sansa la adapostul acestui 1-0 de acasa.

Maccabi Tel-Aviv a aratat in Gruia ca este o echipa mai puternica decat Astana, dar este o formatie fara jocuri oficiale in picioare si ritmul de joc a facut diferenta.

Cea mai mare ocazie pentru campioana Israelului a fost ratata de nigerianul Ofoedu in finalul primei reprize, tot el amenintand poarta aparata de Arlauskis si in partea secunda cu o executie din afara careului.

In turul 3 preliminar se vede deja la orizont Celtic Glasgow, echipa care avea deja 3-0 la pauza in meciul cu formatia estoniana Nomme Kalju.

CFR Cluj: Arlauskis - Susic, Vinicius, Burcă, Camora - Culio, Bordeianu, Djokovic (Sylla '79) - Deac (Pereira '90+1), Rondon (Păun '72), Omrani. Antrenor: Dan Petrescu;

Maccabi Tel-Aviv: Gianniotis - Kandil, Piven, Jair Amador, Davidzada - Cohen (Micha '55), Peretz, Glazer, Rikan - Schechter (Atar '83), Ofoedu (Blackman '68). Antrenor: Vladimir Ivic;

Cartonaşe galbene: Djokovic '43 / Kandil '80;

Arbitru: José María Sánchez (Spania).