CFR Cluj invinsa acasa de Slavia Praga. Penalty ratat de Omrani pe final de meci!

Slavia Praga a luat o optiune importanta pentru calificarea in grupele Champions League dupa 1-0 cu CFR Cluj in Gruia, in prima mansa a fazei playoff.

Un meci care dupa aspectul jocului merita sa se incheie mai degraba la egalitate, dar care pana la urma a fost decis de un gol ciudat al campioanei Cehiei si de un penalty ratat pe final de Bilel Omrani.

Slavia Praga a inceput mai bine si, cel putin in prima repriza, a fost teritorial peste CFR Cluj.

Pe acest fond echipa vizitatoare a deschis scorul in minutul 28 prin Masopoust, jucator care a reluat plasat din afara careului o minge centrata de Stanciu dintr-un corner.

O schema a celor de la Slavia care l-a prins nepregatit pe portarul Arlauksis, mascat de un grup de jucatori din fata sa.

Un gol venit la un minut distanta de cea mai mare ocazie a reprizei trecuta in contul celor de la CFR Cluj. Tucudean a ratat din sase metri cu capul spre coltul scurt.

CFR Cluj a iesit mai mult la joc in partea secunda si la cinci minute de la reluare Rondon, jucator intrat in dreptul lui Tucudean la pauza, a trimis in bara dupa o demarcare in careul advers.

In minutul 77 Omrani obtinea lovitura de la 11 metri la un duel cu nigerianul Olayinka.

Tot francezul a ales sa execute si a facut-o slab, previzibil, permitandu-i portarului Kolar sa respinga in lateral.

O sansa uriasa de egalare pentru CFR Cluj si de altfel singura mare ocazie ramasa in partea secunda pentru campioana Romaniei.

Slavia Praga obtine prima victorie in Romania dupa trei de 1-1 in istorie. Doua cu Steaua Bucuresti si unul cu Vaslui.

Returul este programat miercurea viitoare la Praga, unde CFR Cluj este condamnata sa marcheze cel putin un gol.

In cazul unei eliminari CFR Cluj va continua in grupele Europa League.

CFR Cluj: Arlauskis - Susici, Cestor, Burcă, Camora - Luis Aurelio (Păun '72), Bordeianu (Hoban '87), Djokovici - Deac, Ţucudean (Rondon '46), Omrani. Antrenor Dan Petrescu;

Slavia Praga: Kolar - Coufal, Hovorka, Kudela, Boril - Soucek, Traore (Kral '63) - Masopust (Holes '84), Stanciu, Olayinka - Van Buren (Skoda '68). Antrenor Jindrich Trpisovsky.

Cartonaşe galbene: Djokovici '31 Bordeianu '45, Burcă '70 / Coufal '43, Soucek '87, Skoda '90+2.

Arbitri: Cuneyt Cakır.