Calificare fara emotii pentru Liverpool. Urmeaza “finala” cu Barcelona

Liverpool a castigat si mansa retur a dublei cu Porto, scor 4-1, si a obtinut calificarea in semifinale cu scorul general de 6-1.

Lucrurile pe Dragao au fost lamurite inca din minutul 26, cand Mane s-a intins ca o gazela si a impins mingea in poarta aparata de Casillas.

Egipteanul Salah a facut apoi 2-0 in minutul 65 pentru a nu mai lasa loc de interpretari, dupa care gazdele au marcat golul de onoare prin Eder Militao.

Apararea lui Porto a cedat complet pe final de meci si Liverpool a mai punctat de doua ori. Firmino (77) si van Dijk (84) au stabilit rezultatul final.

Pentru Liverpool urmeaza o confruntare soc in semifinale cu Barcelona, echipa care a eliminat-o pe Manchester United, cu 4-0 la general.

Prima mansa e programata pe Nou Camp la 30 aprilie.